![]() |
![]() |
Проектът "За успешен професионален старт в Европа" е с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.
През месец март 2023 година, в рамките на две седмици ученици от VIII до XII клас на ПГМД проведоха практики в елитни фризьорски и козметични салони и модни къщи за дизайн и изработка на облекла и аксесоари в град Будапеща, Унгария.
Практиките преминаха успешно. Учениците се запознаха и имаха възможността да упражняват иновативни методи и технологии във фризьорските и козметични услуги, както и в сферата на модната шевна индустрия. Станаха по-уверени и мотивирани за овладяване на избраната професия. По време на практиките учениците изградиха качества като отговорност и самодисциплина. Наложи им се да подобрят комуникативните си умения на английски език. Козметиците съвестно изпълняваха практическите задания по време на практиката и представяха възложените писмени проектни задания. Облужваха под наблюдение на наставник клиенти на салона за красота. В края на практиката г-жа Лилия Петрова – придружаващ учител, със съдействието на наставника имаше възможността да оцени напредъка на своите ученици. Фризьорите извършваха практически задания в помощ на наставниците, изпълняваха процедури измиване на глава, масаж на глава, боядисване на коса, изработваха дамски прически и младежко мъжко подстригване с машинка и ножици.
В края на практиките бе направена демонстрация на наученото чрез изработка на две дамски прически на членовете на партниращата организация CEBA. Денис Миланов показа младежко мъжко подстригване на косата на Синан Джамбазов.
Учениците от специалност „Моден дизайн“ практикуваха в две различни фирми, създаващи модни дрехи и аксесоари. В едната от фирмите учениците развиваха креативните си умения, наблюдаваха, скицираха, сглобяваха елементи и създаваха проекти на аксесоари. Изпълниха качествено своите поставени от наставник проекти.
В другата фирма Sugarbird учениците стажуваха, създавайки модели за дрехи и изработването им. В края на практиките всеки ученик изработи дреха по собствен проект и я получи като подарък от фирмата. Всички ученици получиха своите сертификати за участие в практиките.
След завръщането си в училище се забеляза повишена мотивация за усвояване на избраната професия. Напредък в професионалните умения на учениците беше установен чрез наблюдение и дискусия при изпълнение на индивидуални практически задания. Денис Миланов и Николета Милева - ученици в последен гимназиален клас, защитиха успешно дипломните си проекти и получиха свидетелства за професионално обучение. Денис Миланов веднага започна работа по специалността си, уверен в своите възможности. Учениците от по-ниските класове споделиха наученото със своите съученици, разказаха за културата и забележителностите в Будапеща.
По отношение на езиковите способности напредъка бе установен с онлайн тест за проверка на езиково ниво по английски език. Резултатът от теста показа напредък за всеки един участник в мобилността.
В часовете по учебна практика, в часовете на класа и на проведените родителски срещи всички ученици и родители бяха информирани с дейностите, целите и постигнатите резултати от проведената мобилност. В сайта на гимназията и страничката на ПГМД във фейсбук бяха публикувани снимки, придружени с кратко представяне на проекта. По-широката общественост беше информирана за случващото се от медиите.
Учители
На следващ етап се осъществи и мобилност с учителите от направление „Професионална подготовка“.
Имахме възможността да обменим опит с водещи фирми като Printa, Sugarbird, A-list salon. С професионалистите от Printa обсъдихме различни идеи за рационално и природосъобразно изразходване на материали при създаване на аксесоари и облекла, запознахме се с иновативни методи на принтиране върху плат. Ние предложихме метод за изработка на аксесоари с жива вълна и представихме конкурсен модел на рокля и дамска чанта, изработен от наша ученичка. Обсъдихме възможностите за обучение чрез работа.
В Sugarbird се запознахме с цялостния процес на създаване на облекла от висок клас - от идеята, през скицата, десенирането, скрояването и изработката до представянето пред крайния потребител - клиента.
Проведохме среща-разговор с наставничката на учениците, практикували в тази фирма, която изрази положително мнение за тяхната дисциплина, старание и успехи. В салона за красота A-list научихме за процеса на създаване на бизнес в областта на фризьорски и козметични услуги и начина за успешно отстояване на фона на голямата конкуренция. Запознахме се с предлаганите фризьорски и козметични услуги и обменихме опит с работещите в салона професионалисти. Обсъдихме използваните и предпочитани марки козметични продукти и продуктите за коса, предпочитаните терапии за коса и кожа, както и възможните комплименти за клиента. И в трите фирми дискутирахме възможностите за дуално обучение и предимствата, които осигурява дуалната система на обучение. Наставниците споделиха, че чрез поставяне на ученика в реална работна среда се постига по-добро мотивиране за овладяване на професията, изгражда се у учениците дисциплинираност, самоконтрол и вярата за справяне с трудностите. По време на комуникациите се налагаше да използваме езиковите си умения по английски, в резултат на което отчетохме напредък в езиковото си ниво след завръщане в родината.
Напредъкът бе установен чрез езиков онлайн тест за определяне на ниво. В професионално отношение всеки колега сподели, че се чувства обогатен от получената информация при проведените срещи по време на мобилността.