Ученици от девети, десети и единадесети клас се включиха в проект "УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ - ФАЗА 1",

head new1

Двадесет ученици от Професионална гимназия по моден дизайн, гр.Велико Търново се включиха в проект BG05M2OP001-2.006-0001 "УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ - ФАЗА 1", съфинансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Партньори от страна на бизнеса са: "ЕСТИР 02" ООД с наставник г-жа Валентина Дечева, Веселин Богданов - ЕТ с наставник г-н Веселин Богданов, "Василена 00" ЕООД с наставник г-жа Пенка Цветанова, "Чар - ВТ" ООД с наставник г-жа Петранка Кирова, "Чар 2008 - ВТ" ЕООД с наставник Катерина Кожухарова.

Старши учителите Елка Бакова и Лилия Петрова са наблюдаващи учители.

33692659 1655354187893436 7813883672909578240 n

33675265 1655354277893427 6529264379219673088 n

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.006-0001 "УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ - ФАЗА 1"

Дейност 1 - Подкрепа за създаване и функциониране на учебно-тренировъчните и/или други съществуващи в професионалното образование форми на учебни или тренировъчни фирми, включително учебни компании - В стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („ЕСЕТ 2020 г.“) една от стратегическите цели е разгръщане на творчеството и новаторството (вкл. предприемчивостта) във всички степени на образование и обучение чрез насърчаване на придобиването на универсални ключови умения и изграждане на партньорства с останалия свят, по-специално с бизнеса. Развитието на инициативност и предприемачески дух като ключово умение включва способността за превръщане на идеите в действие. Изпълнението на тази дейност покрива нуждите на проекта от създаване на подходяща среда в училище за формирането на предприемачески знания и умения, на предприемаческа култура, както и възприемането на предприемачеството като алтернатива за бъдеща реализация и професионална кариера на учениците. Насърчаването на предприемачеството е в тясна връзка на училището с бизнеса и администрацията. Общата подкрепата за формирането на начални професионални умения и компетентности за работа в екип и ефективна комуникация е насочена към прилагането на иновативни и практически форми на обучение, помагащи на учениците да формират бизнес умения, лидерство и стратегии за успех, да се ориентират в реализацията си след завършването на обучението си по избраната професия. Чрез тази дейност пред професионалното образование и обучение стои нова възможност за взаимодействие на училището с бизнес средата и улесняване достъпа до пазара на труда на завършващите ученици.

Дейност 2 - Подкрепа за практическо обучение, организация и провеждане на ученическите практики в реална работна среда и удостоверяване на резултатите

Описание: Тази дейност подкрепя практическо обучение на ученици от професионалните гимназии чрез допълнителни практики в реална работна среда. Целта на дейността е провеждане на практика в реална работна среда в рамките на 240 (астрономически) часа в изпълнение на задачи, възложени от обучаваща организация-работодател под ръководството на наставник, съгласно нарочно изготвена програма, съгласувана с наблюдаващ учител от съответното училище. Практиката задължително трябва да е свързана с обучението на ученика в съответното професионално направление. Допустимото в рамките на проекта допълнително практическо обучение не дублира и не замества задължителното по учебен план практическо обучение. Училищата ще осъществяват ефективен контрол по време на провеждане на практическото обучение на всеки един ученик чрез проверки на място от страна на наблюдаващите учители и регионалните координатори. При извършване на тези проверки на място ще се попълват нарочно разработени формуляри за проверка. Ще бъдат изготвени указания и условия за организацията и провеждането на ученическите практики, в т.ч. и изисквания към всички заинтересовани страни – училища, обучаващи организации-работодатели, екип на МОН, ученици, наблюдаващи учители и наставници. При приключване на практическото обучение на ученика ще се изготвят финални отчети и оценки от трите страни с информация как е проведена практиката. При завършване на практиката на ученика по проекта ще се издава сертификат/удостоверение за завършено практически обучение по проекта (след успешно завършена практика) на конкретното лице, подписана от училището и организацията – работодател, при който е проведена практиката.

Дейност 3 - Дейности по информиране и публичност на проекта

Описание: Дейностите по информиране и публичност са текущи за целия период на изпълнение на проекта. Чрез тях се цели улесняване и насърчаване провеждането на ученически пректики в реална работна среда, като се повиши информираността и възможностите за провеждане на ученическа практика. Популяризирането на донорската помощ. При реализацията на проект “Ученически практики” 2012-2015 г. по ОП РЧР е натрупан значителен опит и в настоящия етап се предвижда осъществяването на дейности, показали ефективност по отношение достигането на информация до по-голям брой представители на целевите групи.

Дейност 4 - Дейности за организация и управление на проекта

Описание: Основна задача при изпълнението на проектните дейности е организирането и контролирането на процеса по реализация на ученическите практики, включително и чрез координация и контрол над дейността на екипите от експерти в училищата. Дейността се извършва от екипа за организация и управление на проекта, чиито отговорности включват организация, подпомагане, наблюдение и контрол на дейностите на училищата и работодателите на национално ниво, организиране и провеждане на информационни събития, кампании, обучения и др. Предвижда се членовете на ЕОУП да провеждат работни срещи за организация на изпълнението на предвидените дейности.

Срокът на проекта е до края на месец декември 2018 г., а бюджетът на проекта е на стойност 6 986 236 лв. Всички дейности по проекта трябва да приключат до 09.10.2018 г. 

Професионална гимназия по моден дизайн - Велико Търново © 2020 Всички права запазени

Меню